If you have been selected to participate as a delegate in the 71st International Session of the European Youth Parliament, you should by now have received the Invitation Booklet. Please contact delegates@amsterdam2012.eu immediately if you have not received a booklet. Do also check the Session FAQ on this page for further information.

Below, you may find the list of delegates to the 71st International Sesion of the European Youth Parliament. Participation is only guaranteed if the office of the EYP (info@eyp.org) has confirmed this, and no rights to participation can be drawn from this list. However, we will try to keep the list updated.

If you believe that a name is missing, should be removed or that there is a spelling mistake in a name, please do contact both info@eyp.org (the international office) and delegates@eyp.org (the session help desk).

No new delegates can be accepted, unless the international office has told you otherwise.

Delegation from the Republic of Albania

Patris Pustina
Ijon Muca
Edlira Dede
Glen Trebicka

Delegation from the Republic of Austria

Xenia Donschachner
David Blacher
Stella-Marie Landt
Stephan Bartmann
Arno Rupp
Bettina Koitz
Kristina Loike
Thomas Steiner

Delegation from the Republic of Azerbaijan

Ulviyya Babazade
Sevinc Samedzade
Aysel Abbasova

Delegation from the Kingdom of Belgium

Ann-Sophie Vandommele
Emmily Desseyn
Gill Van Bruwaene
Joyce De Coninck
Romanie Assez
Fien Baert

Delegation from Bulgaria 

Alena Kalodzitsa
Krystsina Kalbasnikava
Darya Savishchava

Delegation from the Swiss Confederation

Doris Fonseca
Sabrina Berweger
Zora Staehelin
Sophie Silverstein
Katarina Samak
Jakob Stammler

Delegation from the Republic of Cyprus

Alexia Michaelidou
Daneille Advani
Flora Mavri
Margarita Samouridou
Eleni Costa
Charalampos Lappas

Delegation from the Czech Republic

Otto Hartvich
Karolína Hejlová
Karolína Zapletalová
Markéta Židová
Olga Pexídrová
Kateřina Žejdlová
Petr Hotovec
Daniel Černín

Delegation from the Federal Republic of Germany

Ariane Martinez Oeckel
Elsa Lund
Fabian Landua
Johann Abrahams
Magdalena Males
Timon Fahl
Viktoria Piekarska
Vanessa Marquart
Sabrina Ariana Mellerowic
Alissa Schaefer

Delegation from the Republic of Estonia

Kaarel Vandler
Marian Võsumets
Jaana Külim
Martin Paluoja
Eeva-Liisa Puidet

Delegation from the Kingdom of Spain

Amy Campo
Carolina Herranz-Carr
Cristina Crespo
Patrick Koepsel
Miguel Vera
Christophorus Fideluno

Delegation from the Republic of Finland

Sofia Westerlund
Säde Kanervisto
Ada Aadeli
Ira Leiviskä
Jenna Ijas
Martta Ojala
Max Liikka

Delegation from the French Republic

Barbara Mallet
Maxime Anceau
Kimberley Fritsch
Léana Tardivo
Inès Barkatou
Sarah Roger
Romain Artiguebere
Charles Duval
Paul Niocel
Samuel Fely

Delegation from Georgia

Nini Gigani
Ana Chutkerashvili
Ketevan Mkervalishvili
Lili Macharashvili
Mariam Chelidze
Tamar Chubabria
Tatia Dolidze

Delegation from the Hellenic Republic

Myrto Vlazaki
Panagiotis Georgopoulos
Christina Georgopoulou
Vasileios Mornto
Panagiotis Papanagiotou
Anastasios Potolias
Panagiotis Patikos

Delegation from Hungary

Horváth Bálint

Delegation from Ireland

Niamh Jimenez
Deirdre Campbell
John Mc Guinness
Shiofra O’Toole
Brendan Byrne
Emma Skelly

Peter Barlow

Liam Cowley

Delegation from the Italian Republic

Maddalena Conte
Margherita Piromalli
Mattia Girani
Silvia Meletti
Matteo Falsetta
Isabella Revelli
Edoardo Campodonico
Filippo Marchese

Delegation from Kosovo

Bjondina Rexha
Erblin Hoxha

Delegation from the Republic of Latvia

Anna Marija Ķiesnere
Aleksandrs Geržatovičs
Elvis Lediņš
Kārlis Fokrots
Laura Kampare
Alise Golovacka

Delegation from the Republic of Moldova

Diaciuc Gabriel
Marcela Grădinaru
Irina Trancalan

Delegation from the Kingdom of the Netherlands

Tadé Hogenelst
Kim van Winkel
Storm Gibbons
Hester van der Laan
Pelle Koppen
Kim Peters
Jasper Montanus
Yannick Louwerse

Delegation from the Kingdom of Norway

Truls Sætrang
Sarah Kristin Geisler
Truls Ytre-Eide
Jakob Kammler
Victoria Margrethe Lampe
Henrik Sætrang Haakonsen
Ida Jokstad Hafskjold
Øyvind Normann

Delegation from the Republic of Poland

Aleksandra Gajewska
Dominika Buczyńska
Weronika Kuc
Magdalena Wilfort
Adam Borowski
Lidia Dobrowolska
Gabriela Grzywacz
Katarzyna Obroślak

Delegation from the Portuguese Republic

Leonor Sousa Rodrigues
Bernardo Gomes Teixeira
Rui Gonçalo Pereira Faria
Daniel Orlando Guimarães Pinto
Rita Gomes Faria Leitão
Ana Isabel Silva
Diana Sofia Azevedo Fernandes da Costa

Delegation from Romania

Alexandra Popa
Dan Marta
Rucsandra Pintea
Sara Constantinescu
Ilaria Bancila
Gabor Darida
Sofia Ambrono
Alexandru Olariu
Ana Zemlicof
Darius Misca

Delegation from the Russian Federation

Lolita Viller
Fariza Alieva
Daniil Moseychuk
Artem Stankevich
Dihn Ahn Tuyen
Evgenia Petrukhina

Delegation from the Kingdom of Sweden

Maria Vangouver‎
Arian Jamshidnejad‎
Alexander Björk‎
Axel Fridén‎
Benjamin Strömberg
Victor Lützow
Carl Johan Lindman
Andrea Asker Svedberg
Joel Lützow
Kian Shaker Doodran

Delegation from the Slovak Republic

Slavka Kimerlingova
Juraj Falath
Marek Sebo

Delegation from the Republic of Serbia

Biljana Petrović
Anja Petrović
Olivera Gluvić
Teodora Jovanović
Nikola Diklić
Nikola Radojević
Filip Vasiljević

Delegation from the Republic of Turkey

Gizem Okumuş
Berkok Yüksel
Can Elvanlıoğlu
Genco Kerem Çakır
Zeynep Karacaoğlu
Ömer Can Özkan
Kevin Wright
Batuhan Berk Balci
Umut Cagri Turhan

Delegation from Ukraine

Ulyiana Furiv
Illona Pavlius
Viktoria Movchan
Tetiana Korniichuk
Julia Pustovoitova
Ksenia Bochkareva
Lidiya Zhgyr
Liza Aleksandrovich

Delegation from the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Martha Saunders
Naomi Lawson
Elizabeth Melvin
Katherine Harrison
Kit Powell
Megan Jones
Katie Whiting
Imogen Brown
Eleanor Janik
Hollie Brown

Annually, over 20,000 young people from 36 member countries of the Council of Europe participate in the events of the European Youth Parliament. From this pool, the delegates above have been selected to participate in debating competitions in their respective countries.